75 '' U8Q | ULED MiniLED Smart TV 4K 165 Hz 75U8QTUK
  • Screen diagonal size (inch) : 75 in
  • Resolution max. : 4K Ultra HD 3840x2160
  • Type : ULED Smart TV
  • Screen diagonal size (cm) : 189 cm
  • Dolby Atmos
  • DTS Virtual X decoding
  • User interface : VIDAA Smart OS
  • Series : U8Q
TV_Old energy badge_D1_leftUK_Hisense_TELEVISIONS JULY 2025UK_Hisense_Freely
TOP FEATURES
[object Object] icon
Mini-LED PRO
Truest darkness and stellar brightness
[object Object] icon
Hi-View AI Engine PRO
AI master of every perfect frame
165Hz Game Mode Ultra
Native 165Hz VRR, ready for next-gen gaming
4.1.2 Multi-Channel Surround
4.1.2 surround sound sensation
Mini-LED PRO
U7Q PRO_U8Q_Mini-LED PRO
Hi-View AI Engine PRO
U7Q PRO_U8Q_Hi-View AI Engine PRO
165Hz Game Mode Ultra
Unleash the gaming power of Hisense TV with 165Hz Game Mode Ultra, always stay ahead of the game. Be prepared for the next-generation gameplay and extremely smooth gaming visuals.
U7Q PRO_U8Q_165Hz Game Mode Ultra
4.1.2 Multi-Channel Surround
4.1.2 surround sound sensation
U8Q_4.1.2 Multi-Channel
Anti-Reflection PRO
Minimal light intrusion
U8Q_Anti-Reflection PRO
QLED Colour With Pantone
Billion+ shades of vivid colour
U7Q PRO_U8Q_QLED Colour With Pantone
Specification NOW, HERE’S THE TECHNICAL BIT…
General information
Model name:
75U8QTUK
Series:
U8Q
Type:
ULED Smart TV
Material of frame:
Metal/Plastic
Colour of appliance:
Black/Dark grey
Cabinet material:
Plastic
Stand colour:
Black/Dark Grey
Stand material:
Metal
Panel aspect ratio:
16:9
Screen diagonal size (inch):
75 in
Screen diagonal size (cm):
189 cm
Resolution max.:
4K Ultra HD 3840x2160
Angle of visibility:
178 °
Wide colour gamut:
Yes
Frequency:
165 Hz
Contrast:
2000:1
Panel response time:
8 ms
Local dimming:
Yes
3D technology:
No
2D to 3D:
No
HDR technology:
HDR
HDR10
HDR10+
HDR10+ Adaptive
4K HDR Immersive
HLG technology:
Dolby technology:
Dolby vision IQ
Quantum Dot Colour:
HDR10+ gaming technology:
Dolby Vision Gaming:
Upscaling Ultra HD:
MEMC technique:
Input lag in game mode:
≤ 7 ms (4K 120 Hz input)
3D digital comb filter:
MPEG noise reduction:
Mosquito noise reduction:
Sound output power:
2x15 W + 2x10 W + 20 W + 2x10 W
Sound technology:
Dolby Atmos
DTS Virtual X decoding
User equalizer:
Dolby Atmos system:
EzPlay:
Hi-Concerto:
TV mode:
Media player:
Audio
Picture
Video
User interface:
VIDAA Smart OS
Screen sharing:
Content sharing:
DMP/DMR
Airplay 2 support:
Digital and analog tuner:
DVB-T2/T/C/S2/S
Parental control:
PVR function:
Depends on location
Time shift:
Depends on location
Common interface (CI+):
V2.0
HDMI1 connector:
HDMI2.1/ALLM, VRR (165 Hz)
HDMI2 connector:
HDMI2.1/ALLM, VRR (165 Hz)
HDMI3 connector:
HDMI2.1/eARC, ALLM, VRR (165 Hz)