55 '' | Hi-QLED Smart TV 4K 144 Hz 55E78STUK PRO
  • Screen diagonal size (inch) : 55 in
  • Resolution max. : 4K Ultra HD 3840x2160
  • Type : Hi-QLED Smart TV
  • Screen diagonal size (cm) : 139 cm
  • Dolby Atmos
  • User interface : VIDAA Smart OS
Specification NOW, HERE’S THE TECHNICAL BIT…
General information
Model name:
55E78STUK PRO
Type:
Hi-QLED Smart TV
Material of frame:
Metal/Plastic
Colour of appliance:
Black/Dark grey
Cabinet material:
Plastic
Stand colour:
Black
Stand material:
Plastic
Panel aspect ratio:
16:9
Screen diagonal size (inch):
55 in
Screen diagonal size (cm):
139 cm
Resolution max.:
4K Ultra HD 3840x2160
Angle of visibility:
178 °
Frequency:
144 Hz
Panel response time:
6 ms
Backlight technology:
DLED
3D technology:
No
2D to 3D:
No
HDR technology:
HDR
HDR10
HDR10+
HDR10+ Adaptive
4K HDR Immersive
HLG technology:
Yes
Dolby technology:
Dolby vision IQ
HDR10+ gaming technology:
Yes
Dolby Vision Gaming:
Upscaling Ultra HD:
MEMC technique:
Input lag in game mode:
≤ 7 ms (4K 120 Hz input)
Sound output power:
2x10 W
Sound technology:
Dolby Atmos
User equalizer:
Dolby Atmos system:
EzPlay:
Hi-Concerto:
TV mode:
Media player:
Audio
Picture
Video
User interface:
VIDAA Smart OS
Screen sharing:
Content sharing:
DMP/DMR
Airplay 2 support:
Digital and analog tuner:
DVB-T2/T/C/S2/S
Parental control:
PVR function:
Depends on location
Time shift:
Depends on location
Common interface (CI+):
V2.0
HDMI1 connector:
HDMI2.1/ALLM
HDMI2 connector:
HDMI2.1/ALLM
HDMI3 connector:
HDMI2.1/eARC, ALLM, VRR (144 Hz)