pdf40 '' E5S | Hi-QLED Smart TV FHD 60 Hz 40E5STUK
- Screen diagonal size (inch) : 40 in
- Resolution max. : FHD 1920x1080
- Type : Hi-QLED Smart TV
- Screen diagonal size (cm) : 100 cm
- Dolby Atmos
- User interface : VIDAA Smart OS
- Series : E5S
Specification NOW, HERE’S THE TECHNICAL BIT…
General information
Model name:
40E5STUK
Series:
E5S
Type:
Hi-QLED Smart TV
Material of frame:
Plastic
Colour of appliance:
Black
Cabinet material:
Plastic
Stand colour:
Black
Stand material:
Panel performance
Panel aspect ratio:
16:9
Screen diagonal size (inch):
40 in
Screen diagonal size (cm):
100 cm
Resolution max.:
FHD 1920x1080
Angle of visibility:
178 °
Frequency:
60 Hz
Panel response time:
9,5 ms
Backlight technology:
DLED
3D technology:
No
2D to 3D:
No
HDR technology:
HDR
HDR10
HLG technology:
Yes
Quantum Dot Colour:
Yes
Sound
Sound output power:
2x7 W
Sound technology:
Dolby Atmos
User equalizer:
Dolby Atmos system:
EzPlay:
Convenience
Media player:
Video
Picture
Audio
User interface:
VIDAA Smart OS
Internet
Screen sharing:
Content sharing:
DMP/DMR
Airplay 2 support:
Reception and TV features
Digital and analog tuner:
DVB-T2/T/C/S2/S
Parental control:
PVR function:
Depends on location
Time shift:
Depends on location
Connectivity
Common interface (CI+):
V2.0
HDMI1 connector:
HDMI1.4
HDMI2 connector:
HDMI1.4/ARC
Number of USB (2.0) connectors:
1
Number of S/PDIF outputs:
1
Number of headphone outputs:
Number of RF tuners:
2
Number of Ethernet RJ45 ports:
WiFi technology:
802.11bgn/2.4G
Eco and power supply
Voltage:
100-240 V
Energy efficiency class HDR:
G
Energy efficiency class SDR:
E
Power consumption in standby mode:
0.5 W
Power consumption in working mode max.:
70 W
Accessories
Stand (LxW) - mm:
733X179
VESA Wall Mount Compatible:
100x200
DMP formats
Supported video formats:
AVI
MP4
MKV
TS
FLV
WMV
MOV
WEBM
Video Codec:
VP8
WMV3
AVC (H.264)
MPEG-1
AV1
VP9
VC1
MPEG2
MPEG4
HEVC/H.265
Supported audio formats:
WAV
MP3
FLAC
WMA
Supported picture formats:
JPEG
BMP
PNG
GIF
JPG
Weight and dimensions
Gross weight:
7 kg
Net weight:
4.9 kg
Product weight including stand:
4.9 kg
Product position at packing:
Vertical
Width of the packed product:
1008 mm
Height of the packed product:
615 mm
Depth of the packed product:
113 mm
Width of the television with stand:
898 mm
Height of the television with stand:
539 mm
Depth of the television with stand:
179 mm
Width of the product:
898 mm
Height of the product:
511 mm
Depth of the product:
78 mm
Distance between stands max.:
727 mm
Bezel width - top:
2 mm
Bezel width - bottom:
14.8 mm
Bezel width - left:
1.8 mm
Bezel width - right:
1.8 mm