ashx43 '' S5Q | Déco TV 4K 60 Hz 43S5QTUK
- Screen diagonal size (inch) : 43 in
- Resolution max. : 4K Ultra HD 3840x2160
- Type : Déco TV
- Screen diagonal size (cm) : 108 cm
- Dolby Atmos
- User interface : VIDAA Smart OS
- Series : S5Q
Specification NOW, HERE’S THE TECHNICAL BIT…
General information
Model name:
43S5QTUK
Series:
S5Q
Type:
Déco TV
Material of frame:
Metal/Plastic
Colour of appliance:
White/Silver
Cabinet material:
Plastic
Stand material:
Plastic
Panel performance
Panel aspect ratio:
16:9
Screen diagonal size (inch):
43 in
Screen diagonal size (cm):
108 cm
Resolution max.:
4K Ultra HD 3840x2160
Angle of visibility:
178 °
Wide colour gamut:
Yes
Frequency:
60 Hz
Panel response time:
9,5 ms
Backlight technology:
DLED
3D technology:
No
2D to 3D:
No
HDR technology:
HDR
HDR10
HDR10+ decoding
4K HDR Immersive
HLG technology:
Yes
Dolby technology:
Dolby vision
Quantum Dot Colour:
Improving engines
Upscaling Ultra HD:
MEMC technique:
Input lag in game mode:
≤ 10 ms
Sound
Sound output power:
2x8 W
Sound technology:
Dolby Atmos
User equalizer:
Dolby Atmos system:
EzPlay:
Convenience
Media player:
Audio
Picture
Video
User interface:
VIDAA Smart OS
Internet
Screen sharing:
Content sharing:
DMP/DMR
Airplay 2 support:
Reception and TV features
Digital and analog tuner:
DVB-T2/T/C/S2/S
Parental control:
PVR function:
Depends on location
Time shift:
Depends on location
Connectivity
Common interface (CI+):
V2.0
HDMI1 connector:
HDMI2.1/ALLM, VRR (60 Hz)
HDMI2 connector:
HDMI2.1/ALLM, VRR (60 Hz)
HDMI3 connector:
HDMI2.1/eARC, ALLM, VRR (60 Hz)
Number of USB (2.0) connectors:
1
Number of S/PDIF outputs:
1
Number of RF tuners:
2
WiFi technology:
IEEE 802.11 a/b/g/n/ac-2.4G,5G
Bluetooth:
Eco and power supply
Voltage:
100-240 V
Energy efficiency class HDR:
G
Energy efficiency class SDR:
E
Power consumption in standby mode:
0.5 W
Power consumption in working mode max.:
85 W
DMP formats
Supported video formats:
AVI
MP4
MKV
TS
FLV
WMV
MOV
WEBM
Video Codec:
VP8
WMV3
AVC (H.264)
MPEG-1
AV1
VP9
VC1
MPEG2
MPEG4
HEVC/H.265
Supported audio formats:
WMA
FLAC
MP3
WAV
Supported picture formats:
JPG
GIF
PNG
BMP
JPEG
Weight and dimensions
Gross weight:
12.5 kg
Net weight:
8 kg
Product weight including stand:
8 kg
Product position at packing:
Vertical
Width of the packed product:
1080 mm
Height of the packed product:
715 mm
Depth of the packed product:
229 mm
Width of the television with stand:
973 mm
Height of the television with stand:
595 mm
Depth of the television with stand:
188 mm
Width of the product:
973 mm
Height of the product:
595 mm
Depth of the product:
188 mm
Bezel width - top:
17.3 mm
Bezel width - bottom:
48.5 mm
Bezel width - left:
17.3 mm
Bezel width - right:
17.3 mm