ashx32 '' S5Q | Déco TV FHD 60 Hz 32S5QTUK
- Screen diagonal size (inch) : 32 in
- Resolution max. : FHD 1920x1080
- Type : Déco TV
- Screen diagonal size (cm) : 80 cm
- DTS Virtual X decoding
- Dolby Atmos
- User interface : VIDAA Smart OS
- Series : S5Q
Specification NOW, HERE’S THE TECHNICAL BIT…
General information
Model name:
32S5QTUK
Series:
S5Q
Type:
Déco TV
Material of frame:
Metal/Plastic
Colour of appliance:
White/Silver
Cabinet material:
Plastic
Stand material:
Metal
Panel performance
Panel aspect ratio:
16:9
Screen diagonal size (inch):
32 in
Screen diagonal size (cm):
80 cm
Resolution max.:
FHD 1920x1080
Angle of visibility:
178 °
Wide colour gamut:
Yes
Frequency:
60 Hz
Contrast:
1200:1
Panel response time:
10 ms
Local dimming:
No
3D technology:
No
2D to 3D:
HDR technology:
HDR
HDR10
HLG technology:
Yes
Quantum Dot Colour:
HDR10+ gaming technology:
Dolby Vision Gaming:
Improving engines
Upscaling Ultra HD:
MEMC technique:
Input lag in game mode:
≤ 11 ms
3D digital comb filter:
MPEG noise reduction:
Mosquito noise reduction:
Sound
Sound output power:
2x8 W
Sound technology:
DTS Virtual X decoding
Dolby Atmos
User equalizer:
Dolby Atmos system:
EzPlay:
Convenience
Media player:
Audio
Picture
Video
User interface:
VIDAA Smart OS
Internet
Screen sharing:
Content sharing:
DMP/DMR
Airplay 2 support:
Reception and TV features
Digital and analog tuner:
DVB-T2/T/C/S2/S
Parental control:
PVR function:
Depends on location
Time shift:
Depends on location
Connectivity
Common interface (CI+):
V2.0
HDMI1 connector:
HDMI1.4
HDMI2 connector:
HDMI1.4/ARC
Number of USB (2.0) connectors:
1
Number of RF tuners:
2
Number of Ethernet RJ45 ports:
1
WiFi technology:
802.11 abgn/ac/ax-2.4G, 5G, 6G
Bluetooth:
Light sensor:
Eco and power supply
Voltage:
100-240 V
Energy efficiency class HDR:
G
Energy efficiency class SDR:
E
Power consumption in standby mode:
0.5 W
Power consumption in working mode max.:
50 W
DMP formats
Supported video formats:
AVI
MP4
MKV
TS
FLV
WMV
MOV
WEBM
Video Codec:
AV1
VP9
VC1
MPEG2
MPEG4
H.264
HEVC/H.265
Supported audio formats:
WAV
MP3
FLAC
WMA
Supported picture formats:
JPEG
BMP
PNG
GIF
Weight and dimensions
Gross weight:
7.5 kg
Net weight:
5.2 kg
Product weight including stand:
5.2 kg
Product position at packing:
Vertical
Width of the packed product:
827 mm
Height of the packed product:
550 mm
Depth of the packed product:
222 mm
Width of the television with stand:
739 mm
Height of the television with stand:
464 mm
Depth of the television with stand:
172 mm
Width of the product:
739 mm
Height of the product:
464 mm
Depth of the product:
172 mm
Bezel width - top:
19 mm
Bezel width - bottom:
51.6 mm
Bezel width - left:
19 mm
Bezel width - right:
19 mm